Osobnosti:

Petr Svoboda

21.4.2019
Halového MS veteránů se zúčastnili Motálek a Marek.

Od 24. do 30. března se sjelo 4350 světových atletů nad 35 let z 88 zemí do polské Toruně, kde bojovali o medaile na 8. Světovém šampionátu v hale Masters v atletice. Přestože se jednalo o halový šampionát – tradičně venku probíhaly i vrhačské soutěže, silniční chůze, půlmaraton a kros.

Toruň je překrásné historické město založené v roce 1234, její historické centrum bylo v roce 1997 právem zapsáno na seznam UNESCO. Toruň je rodištěm Mikuláše Koperníka, a tak zde můžete nalézt – jak jeho sochu, tak i jeho rodný dům, dále pak mnoho gotických a barokních kostelů a zbytky křižáckého hradu. Městem protéká řeka Visla a má jednu z největších univerzit v Polsku. Žije zde cca 200.000 obyvatel.

V roce 2013 byla dokončena nádherná atletická hala s veškerým zázemím a tribunami pro 5000 návštěvníků. Šampionát byl výborně organizačně zvládnut – skvělý byl výsledkový servis. Průběh soutěží celou dobu vysílala Toruňská televize a online šel přenos i na webových stránkách pořadatele a you tube. V roce 2021 bude stejná hala hostit Halové mistrovství Evropy – mladých.

O zájmu českých veteránských atletů o starty v zahraničí svědčí porovnání počtu našich účastníků. Před čtyřmi lety bylo ve stejné lokalitě ME a z ČR startovalo 79 závodníků – Letos Českou republiku na šampionátu reprezentovalo 109 borců a v pořadí národů jsme obsadili 18 příčku se ziskem 6 zlatých, 15 stříbrných a 12 bronzových, celkem tedy 33 cenných kovů. Zvítězilo Německo před USA a Polskem, 4. Velká Británie, 5. Španělsko.